• Профілактика нещасних випадків

/Files/images/ПАМЯТКА ТБ.JPG Профілактика травматизму - щоденна робота!!!

Аналізуючи причини нещасних випадків, дуже прикро усвідомлювати те, що більшості з них можна було б запобігти, якби вчасно було проведено профілактичну роботу.

Ми повинні усвідомлювати, що профілактична робота буде ефективною тільки в тому випадку, коли вона буде проводитися систематично з застосуванням нових напрацювань у цій сфері.

Профілактична робота повинна проводитися щоденно, з урахуванням особливостей конкретного робочого місця.

Вироблення досвіду у працівників виявляти до початку і під час роботи наявні небезпечні ситуації - одна з найголовніших умов профілактики виробничого травматизму.

Боротьбу з травматизмом слід починати з організаційних заходів. При постановці цілей і завдань кожного окремого закладу слід звернути особливу увагу на можливість виникнення небезпечних ситуацій. У цьому особливо актуальним стає якісне проведення адміністрацією підприємства контролю за станом охорони праці.

Пріоритетні напрями діяльності з профілактики виробничого травматизму:

1. Виявлення можливостей виникнення небезпечних ситуаційі, їх профілактика, ознайомлення працюючих із методами їх запобігання і ліквідації.
2. Проведення агітаційної і роз'яснювальної роботи з усвідомленням працівниками сутності, умов і причин виникнення небезпечних ситуацій, застосування заходів адміністративного і матеріального впливу до порушників правил безпеки на виробництві.
3. Постійне навчання робітників і керівників всіх рівнів правилам безпечного проведення робіт, вмінню чітко й вчасно розпізнати можливість виникнення небезпечної ситуацій.
4. Розробка і впровадження заходів для унеможливлення випадків, що сталися.
5. Впровадження передових методів профілактики травматизму та профзахворювань.

Профілактика зимового травматизму

З настанням зими “вуличний” травматизм сезонно зростає більш ніж в два рази. Згідно із статистичними даними "зимовий" травматизм дає до 15% захворюваності з тимчасовою непрацездатністю і в 20% є причиною інвалідності. Із-за стану проїжджої частини вулиць дорожньо-транспортні травми взимку частішають до 3% в порівнянні із звичним 1% При цьому вони стають не лише частішими, але і важчими – часто із смертельними наслідками.

В цей час переважають забиття і переломи кісток (близько 15%), вивихи (близько 10%). Головні причини цих травм – падіння із-за незадовільного стану тротуарів, доріг (неприбраний сніг, що злежався, ожеледиця, вибоїни, ями). Потерпілі – це переважно люди працездатного віку (близько 80 %). Діти віком до 15 років складають 2%, а особи старше 60 років – близько 18%. Найчастіше, в порядку убування, зустрічаються переломи променевої кістки в типовому місці, переломи кісточок і ключиці, забиття плечової кістки, переломи кісток гомілки і ушкодження зв’язкового апарату гомілковостопного і колінного суглобів, черепномозкові травми.

Статистика говорить, що головною причиною травматизму взимку є банальний поспіх.

Багато хто просто не помічає льоду, припорошеного снігом, внаслідок чого падають і отримують різні травми. У поспіху людина схильна не помічати навіть відкритого льоду. Крім того, значна частина травм пов'язана з громадським транспортом. Сковзаються і падають як при вході в автобус або тролейбус, так і при виході з нього. Діти і молодь люблять прокотитися з розгону на слизькій доріжці, гірці. При цьому юрбою і збиваючи один одного. У такому разі зазвичай відбуваються забиттями. Хоча і не завжди.

Найбільш поширені травми – переломи кінцівок – виникають через те, що падаючи, людина інстинктивно виставляє вперед руку і обрушується на неї усією вагою тіла. Аналогічно незручно виставлена нога ламається в ділянці гомілки. У жінок цьому сприяє також носіння взуття на високому каблуці. У ньому легко спіткнутися і впасти. Літні люди, із-за вікових особливостей скелета (остоеопороз, менша еластичність зв’язок і м’язового каркаса), нерідко отримують дуже серйозні ушкодження. Вони частіше ламають хребет, шийку стегна.

Змінивши ряд зовнішніх і внутрішніх чинників, можна убезпечити себе від травм в зимовий час. І якщо першу групу причин ми часто змінити не в силах, то ряд внутрішніх чинників більшості потенційних потерпілих доступний. Нагадаємо, що необхідно дотримуватися принципів безпечної життєдіяльності, правил дорожнього руху і т. п.

Як запобігти можливим травмам?

Запобігання травмам можна віднести до сфери їх профілактики. І, як показує уся та ж всюдисуща статистика, це значною мірою знижує їх кількість. Для попередження зимового травматизму необхідно дотримуватися наступних простих правил:

1. Носити взуття бажано на плоскій підошві або на низькому квадратному каблуці. Краще, якщо підошва буде з великою ребристістю, яка не ковзає.

2. В ожеледицю ходити треба по-особливому – як би трохи ковзаючи, немов на маленьких лижах. Йти бажано як можна повільніше. Ковзати по льоду спеціально не варто – це збільшує обмерзання підошви. Пам'ятайте, чим швидше крок, тим більше ризик впасти.

3. Особам літнього віку, найбільш схильним до травматизму, рекомендується прикріплювати на підошву звичного взуття спеціальні накладки “проти ожеледиці”. Їх можна придбати у відповідних торгових точках.

4. Слід дотримуватися техніки безпеки при занятті екстремальними видами спорту, використати усі необхідні захисні аксесуари (налокітники, наколінники, шоломи і т. д.).

5. Важливо навчити дитину дотриманню техніки безпеки при катанні на лижах, ковзанах, санчатах. Не забудьте забезпечити дітей усіма необхідними засобами захисту.

Увага і обережність є основними засобами для профілактики травматизму, і не лише зимового. А тому, виходячи на вулицю, особливо в ті дні, коли “плюс” на вулиці міняється на “мінус” або навпаки, треба оцінювати кожен свій крок!

Пам’ятайте, краща профілактика зимових травм – це обережність і обачність!

Матеріал підготували: завідувач кафедри травматології, ортопедії та нейрохірургії, професор Володимир Васюк та доцент Петро Ковальчук

Пам'ятка для батьків